Pojem septik je poměrně frekventovaný. Používá se totiž poměrně často. Oč se tedy vlastně jedná? Jaký je rozdíl mezi jím a žumpou, případně čističkou odpadních vod? Jaký je princip jeho fungování? Na tyto otázky a mnohé další související právě s touto vysokoobjemovou nádobou se zaměříme v následujících řádcích.
Co je septik?
Definovat septik lze jako velkou betonovou nebo plastovou nádobu, která je integrovaná v zemi. Jejím úkolem je postupné ukládání odpadních vod pocházejících z domácnosti nebo provozu a následné filtrování tohoto obsahu v několika komorách. Na rozdíl od klasické jímky není septik hermeticky uzavřený, ale zpravidla je opatřen filtrem a z poslední komory jde odpad v čistě kapalném stavu ven. V případě kvalitního pískového filtru lze voda znovu použít jako užitková třeba na zalévání.
Typy septiků
Rozlišujeme celkem tři druhy septiků. Jedná se o varianty jedno, dvou a tří komorové. Všechny si postupně popíšeme.
Jednokomorové septiky
Tento typ je vybaven pouze jednou jedinou komorou. Disponuje také jedním odtokem. Jen to jej odlišuje od klasické jímky, čili žumpy. Jedná se o typ, který je velmi neefektivní a používal se především v 90. letech, kdy neexistovaly důmyslnější provedení. Splašky ve vodě fakticky hnily a nic moc se nedělo. Ven šly prakticky nerozložené.
Dvoukomorové septiky
Jedná se o septiky vybavené dvěma komorami. Mezi nimi se nachází přepážka. V jedné komoře dochází k postupnému usazování kalů a velkých nečistot. Do druhé komory již jde částečně filtrovaná voda s minimálním množstvím hrubých nečistot. Sediment, který jde do druhé komory společně s vodou, následně částečně filtrovaný odtéká vývodem do jímky na zalévání, případně do trativodu. I dvoukomorový septik ale musí být pravidelně vyvážen fekálním vozem.
Tříkomorové septiky
Tříkomorový septik je v podstatě nejdůmyslnějším zařízením tohoto typu. Už dle názvu správně usuzujete, že je vybaven třemi komorami. Právě v nich dochází k biomechanickým procesům vedoucím k postupnému pročišťování splaškové vody. Hrubý kal se ukládá na samotném dně první komory a pokračuje pouze splašková voda oproštěná od hrubých nečistot. Ve druhé komoře je voda ještě navíc dočišťována a do třetí jde už s rozloženými bakteriemi s jemným kalem. Ve třetí komoře se nachází odtok, jímž jde už pročištěná voda ven, případně ji lze využít na zalévání.
Tvary septiku
Septiky, jež jsou tradičně nabízeny, se liší konstrukcí, respektive tvarem. Vybírat si lze mezi hranatými variantami. Velmi oblíbené jsou septiky válcové, které jsou samonosné, a není zapotřebí kolem nich nic betonovat. S tlakem zeminy se dokážou bez problémů vypořádat. Sehnat lze i dvouplášťové, jež se vylévají betonem mezi dvěma plastovými plášti. Jestliže chcete ušetřit jak na pořízení, tak i na instalaci septiku, volte plastové samonosné. Při jejich instalaci stačí pouze vybagrovat potřebný otvor, následně zpevnit dno a poté septik usadit. Prefabrikované nádoby nejsou nijak extrémně těžké, nicméně přesto se vyplatí poradit se při jejich montáži s profesionály majícími v této oblasti dostatek zkušeností.
Z jakého materiálu se septik vyrábí?
Na tuto otázku jsme již částečně odpověděli. Mimo nejoblíbenějších plastových septiků nebo sklolaminátových se ještě vyrábí betonové. Jejich obliba postupně klesá a využívají se spíše ve velkých průmyslových provozech.
Septik je levnější než jímka
Možná si mylně myslíte, že se vyplatí spíše pořízení jímky. Opak je pravdou. Jímka sice vyjde na méně peněz, nicméně její provoz je poměrně drahý, jelikož je spojený s pravidelným a hodně frekventovaným vyvážením fekálií. U septiku se frekvence značně snižuje, jelikož dochází k rozkládání hrubých nečistot a kalů. U nás si můžete vybrat jak plastové, tak i betonové septiky. K dispozici jsou i nejmodernější sklolaminátové septiky vyrobené z kompozitních materiálů.