Voda jako životodárná tekutina je nedílnou součástí života každého z nás. V současnosti se o ní hovoří velmi často jak v odborných kruzích, tak i na sociálních sítích a v jiných informačních kanálech. Není se čemu divit, jelikož právě vodou bychom měli co nejvíce šetřit. Možností takovéto úspory je poměrně hodně, přičemž asi tou nejznámější je jímání dešťové vody. Řešit zachycování dešťové vody lze poměrně efektivně prostřednictvím té správné nádrže. Na všechno okolo této úspory se soustředíme podrobněji a zaměříme se především na námi nabízené nádoby, které dodáváme v různých podobách a z několika materiálů.
Proč jímat dešťovou vodu?
Důvodů pro kumulování dešťové vody se najde hned několik. Začít můžeme již jen tím, že voda patří mezi vyčerpatelné záležitosti. Její množství na naší planetě je omezeno, což by nás mělo nutit s ní šetřit. Jednoho dne zkrátka dojde. Mnohem důležitější je ale pro jednotlivce individuální úspora finančních prostředků spojená s placením znatelně méně peněz za vodu pitnou. S dešťovou vodou lze dále pracovat a bez problémů jejím prostřednictvím alternujete právě pitnou vodu. Dešťová voda již tradičně v mnohých domácnostech slouží nejen k zalévání, ale také třeba ke splachování toalet, mytí podlah v technických místnostech a za mnohými dalšími účely. Při velmi efektivně řešeném systému jímání dešťové vody lze uspořit vysoké finanční prostředky. Nádrž na užitkovou vodu od nás vám zajistí elegantní a šetrné hospodaření se životodárnou tekutinou.
Podzemní systém zadržování dešťovky
Kumulovat dešťovou vodu lze i v klasických sudech anebo nádobách s minimálním objemem. Takovýto systém je ovšem nedostatečný, jelikož sotva pokryje potřeby malé zahrádky. Proto se vyplatí soustředit se na nákup kvalitní velké nádoby mající objem začínající na nějakých cca 8 m³. Jen s takovouto nádrží už budete schopni vydržet s dešťovou vodou poměrně dlouho. Nádrž také musí být integrována pod zemským povrchem. Proč? Důvod je velmi jednoduchý. Voda si udrží nízkou teplotu, což logicky zamezí dalšímu množení se bakterií a ostatních organismů, které znehodnocují její kvalitu. Nádrž je napojena na čerpadlo, jež dostane vodu na povrch a následně do míst, kde je jí zapotřebí.
Jak využít dešťovou vodu?
Nejčastěji se dešťová voda využívá na zalévání záhonů. Rostliny mají mnohem raději vodu, která není ošetřena chemicky a jejíž teplota je přirozená. Jinak ale není problém dešťovou vodou také splachovat toalety. Tady také nepotřebujete čistou pitnou vodu. Jestliže uklízíte v exteriéru nebo technických typech místností, určitě není zapotřebí plýtvat drahou pitnou vodou. Dešťovka bohatě postačí.
Typy nádrží na dešťovou vodu
Nádrže na dešťovou vodu nabízíme ve trojím provedení. Všechny typy se samozřejmě vyznačují maximálně kvalitním provedením a těsností. Výběr se odvíjí od preferencí konkrétního člověka. Jedná se tedy o následující nádoby.
Plastové nádrže
Plastové akumulační nádrže na dešťovou vodu se vyznačují především poměrně lehkou konstrukcí. Jsou samonosné a není zapotřebí je žádným způsobem obetonovávat. Okolní zemina ani působení podzemních vod nemají šanci nádrž nějakým způsobem narušit nebo deformovat. Integrace nádrže pod zem není nijak náročná a zdlouhavá.
Betonové nádrže
Podobně jako plastové nádrže není zapotřebí ty betonové opatřit betonovým bedněním. Jejich pevnost je nesporná a vydrží pod zemí i několik desítek let bez nějaké ztráty kvality. Tvarově lze volit spousty různých provedení dle prostoru v místě, kde má být uložena.
Sklolaminátové nádrže
Nejmodernější typ nádrží dokáže překonat jakékoli změny v podloží a vydrží v zemi velmi dlouho, podobně jako plastové tak i sklolaminátové nádrže mají válcovitý tvar.
Retenční nádrže na dešťovou vodu
Zadržení dešťové vody a její následné využití je velmi často diskutovanou záležitostí. Není divu, jelikož dešťová voda pomáhá jednak spořit finanční prostředky a jednak také šetří přírodu. Řešení představují retenční nádrže na dešťovou vodu. Právě ony dokážou jímat potřebné množství dešťové vody. Retenční nádrže na vodu si v naší nabídce můžete vybírat v mnoha variacích. Záleží především na vámi požadovaném objemu jímky. Od velikosti se samozřejmě odvíjí i cena retenční nádrže na dešťovou vodu.
Zahradní nádrže na dešťovou vodu
Zalévání představuje alfu i omegu pro správný růst veškerých plodin i květin a dřevin. Vody je málo a jímat ji pouze v sudu je takřka zbytečné. Optimální je pořízení zahradní nádrže na dešťovou vodu. Ta vám zajistí dostatek vody i v déle trvajícím období sucha. Naše nádrže na vodu si můžete vybírat v mnoha velikostech. Jsou samonosné a jejich usazení představuje hračku.
Dotace na jímání dešťovky
V souvislosti s nádržemi na dešťovou vodu je zapotřebí také zmínit dotační programy, které jsou aktuální. V mnohých regionech se vztahují dotace i na nádrže určené pro jímání vody pouze na zalévání zahrad. V jiných částech republiky se vztahují programy kompletně k využití dešťové vody i na jiné účely v domácnosti.
Samonosné nádrže na dešťovou vodu
Hospodaření s dešťovou vodou je velmi důležité jak z ekonomického, tak i ekologického hlediska. Samonosná nádrž na dešťovou vodu představuje optimální řešení pro domácnosti i větší objekty. Instalace nádrže na vodu je naprosto triviální. V podstatě potřebujete pouze techniku pro vyhloubení potřebného výkopu. Díky tomu, že je nádrž na vodu samonosná, nemusíte mít obavy, že ji mohla okolní zemina nějakým způsobem ohrozit. Voda v nádrži se bude náramně hodit nejenom pro zavlažování.
Podzemní nádrže na dešťovou vodu
Jímání dešťové vody lze řešit různými způsoby, přičemž velmi efektivní jsou hlavně podzemní nádrže na dešťovou vodu. Jejich hlavní předností je fakt, že na zahradě v podstatě vůbec nezavazí. Naopak, pomáhají udržet vodu při teplotě optimální pro zalévání. Cena podzemní nádrže na dešťovou vodu není nijak vysoká, o čemž se u nás můžete ostatně přesvědčit.